Padomiņi



Šajā lapā likšu no derīgas saites uz informāciju, kas varētu noderēt.






















NEZĀLES


http://www.laapc.lv/wp-content/uploads/2015/02/Nezales_buklets_2_2017.pdf


http://www.laapc.lv/wp-content/uploads/2017/02/Buklets_Nez%C4%81les_2016.pdf


Minerālmēsli


http://www.delfi.lv/majadarzs/pagalms/daildarzs/isais-celvedis-minerala-meslojuma-pasaule-kadu-izveleties-ka-lietot-un-uzglabat.d?id=47050201&page=1


Amonija nitrāts- ir viens no visvairāk koncentrētiem slāpekļa mēslojumiem. Labs mēslošanas rezultāts tiek sasniegts, pateicoties labai mēslojuma šķīdībai .


Vispiemērotākais dārzam būs kompleksais mēslojums, kurā sabalansētās devās iekļauti visi pamatelementi – slāpeklis, fosfors, kālijs, kā arī mikroelementi. (NPK)


Minerālmēslu klasificēšana

Pavasarī, kad augi atrodas aktīvā fāzē Viņiem ir akūta vajadzība pēc slāpekļa. Nodrošiniet nepieciešamo šī elementa daudzumu, izmantojot mēslojumu ar slāpekļa mēslošanas līdzekļiem. Šeit ir galvenie:


Urīnviela (karbamīds) - maksimālais pārsējsSlāpekļa saturs. Urīnvielu var izmantot visiem veģetācijas veidiem, iepriekš izšķīdinot ūdenī un izmantojot gan sakņu, gan lapkoku apstrādei.

urīnviela, tiek izmantoti šķīduma formā ,sakņu izlīdzināšanai, jo slāpekli izšķīdinot ūdenī tas labāk nostiprināts augsnē.

Amonija nitrāts ir mēslojums, kas sastāv no slāpekļa uz vienu trešdaļu. To izmanto visu augu pārstrādei, izņemot sakņaugiem.

Nātrija nitrāts ir slāpekļa mēslojums, ko lieto sakņu kultūru augšanai.

Kalcija nitrāts ir mēslojums, ko izmanto visu sīpolu dārzeņu un ziedu kultūru, kā arī sakņaugu augšanai.

Amonija sulfāts ir slāpekļa mēslojums, kas piemērots augiem, kuri dod priekšroku skābām augsnēm.

1. Slāpeklis - palīdz aktīvi attīstīt augu sauszemes daļu. Visu veidu slāpekļa mēslošanas līdzekļi ir viegli šķīst ūdenī, kuri ievesti augsnē mēneša laikā pirms pavasara rakšanas. Viņiem ir 4 veidi:

nitrāts (nātrija un kalcija nitrāts);
amonija (amonija sulfāts);
amīds (urīnviela);
amonija nitrāts (amonija nitrāts).



Organiskie slāpekļa mēslošanas līdzekļi
Visa veida kūtsmēsli, putnu mēsli, it īpaši pīle, vistas un baloži.
Komposta pāļi. Neliels slāpekļa daudzums ir iekļauts pāļi un sadzīves atkritumi.
Zaļā masa. Tas ir arī lapotnēs, ezeru siltās lupīnās, saldos āboliņos, vīķi, āboliņus utt.

Amonija mēslošanas līdzekļi ir amonija sulfāts, amonija hlorīds.
Nitrātu mēslošanas līdzekļi ir kalcija un nātrija nitrāts.
Amīda mēslošanas līdzekļi ir urīnviela.
Pārdošanā  var atrast un mēslot, vienlaikus saturot slāpekli nitrātu un amonjaka formā. Turklāt ir jāzina, ka slāpekļa mēslošanas līdzekļus izmanto kopā ar fosfora un kālija mēslošanas līdzekļiem. Šādas prasības izpilda superfosfāta, kaulu vai dolomīta milti, amonija nitrāts. Pēdējais tiek izmantots vāji mitrās vietās ar augstu augsnes šķīduma koncentrāciju. To bieži sajauc ar superfosfātu un neitralizējošu līdzekli. Tas ņem vērā kultivēto kultūru veidu, jo slāpekļa asimilācijas pakāpe un metode tajās ir atšķirīga.

Fosfora minerālmēsli dārzam

Vasaras un rudens beigās ir vajadzīgi augijūs varat ātri nogatavoties un sagatavoties ziemai. Palīdzi tam, lai viņi varētu fosforu, paātrinot nogatavināšanu un palielinot augu izturību pret aukstumu. Minerālmēslu, kas satur maksimālo šī mēslojuma daudzumu, sauc par "superfosfātu" un tiek ievests rudenī rakšanas laikā.

2. Fosforskābe Ievērojami paātrināt augu ziedēšanas sākumu unsasaistot augļus uz tiem. Rakšanas laikā tie tiek veikti vai nu rudenī, vai agrā pavasarī. Šādu mēslošanas līdzekļu sadalīšanās periods ir no pusotra līdz diviem mēnešiem, tie ir slikti šķīst ūdenī. Populārākie fosfora minerālmēslu veidi ir šādi:

vienkāršs superfosfāts;
dubultā superfosfāts;
fosforītu milti.


Kālija minerālmēsli dārzam

Kālija mēslošanas līdzekļi palielina ražas apjomu, unievērojami uzlabot augļu kvalitāti, to izskatu un kvalitāti. Turklāt tie paaugstina augu aizsardzības īpašības un palīdz saglabāt ūdeni. Visbiežāk kālija mēslošanas līdzekļus izmanto kombinācijā ar citiem minerālmēslu veidiem.

3. Potašs - veicināt augu produktivitātes pieaugumu unpalielina to izturību pret slimībām, uzlabo augļu garšu un palielina glabāšanas laiku. Visi poļu mēslošanas līdzekļi pilnīgi šķīst ūdenī. Tos reti izmanto tīrā veidā, tos biežāk kombinē ar slāpekli, fosforu un dažiem mikroelementiem. Visizplatītākie mēslošanas līdzekļi ir balstīti uz kāliju:

kālija sāls;
kālija hlorīds;
kālija sulfāts.


Minerālmēsli ietver daudzkomponentu maisījumus:

ammofoss;
nitroammophoska;
diamofosca;
nitrofosfāts.






Hostas ( to veidi) 

https://www.ogorod.ru/ru/outdoor/hosta/10753/Gid-po-vidam-i-sortam-host.htm

Mellenes (audzēšana šķirnes)


http://www.musudarzs.lv/darza/auglu-darza/ka-stadit-un-kopt-augstas-krummellenes/


Kā apsakņot vīģes koku pie mātes auga


https://www.youtube.com/watch?v=gGzSNh4gvXc


Kas ir Agrovermikulīts - vermikulīts

(avots- Dārza Ābece )

Dārznieku zelts - bez smaržas, netoksisks, ļoti viegls, sterils, tīrs…Vermikulītu sauc arī par agrovermikulītu. Dabīgs materiāls, iegūts no vulkāniskā minerāla ar ļoti vieglu struktūru un augstu mitruma caurlaidību. Vermikulītu izmanto dārzkopībā - augsnes īpašību uzlabošanai, sēklu sēšanai, stādu stādīšanai, spraudeņu apsakņošanai, sēklu diedzēšanai. Vermikulīts laika gaitā nenolietojas, nepūst, nesatur nezāļu sēklas, nesatur kaitēkļu oliņas un slimību ierosinātājus, vermikulīts nepūst, tam ir neitrāls pH.
Vermikulīts palīdz augsnē uzturēt mitrumu, palielina ražību, samazina augu saslimšanas risku ar sakņu puvi, palīdz labāk iesakņoties un paātrina sakņu veidošanos jaunajiem stādiem.
Vermikulīts ir mikroelementu Varš (Cu), dzelzs (Fe) Mangāns (Mn) maisījums ar magnija oksīdu (MgO).
Vermikulītu ļoti veiksmīgi lieto dārzkopībā gan sējot, stādot, pārstādot – dārzeņiem, puķēm dekoratīviem kokiem un krūmiem. Vermikulīts ir EKOLOĢISKI tīrs produkts sēklu sēšanai un stādu, spraudeņu stādīšanai. DERĪGS BIOLOĢISKAJAI LAUKSAIMNIECĪBAI. Vermikulīta īpašība uzsūkt un noturēt mitrumu līdz 400% no svara ļauj agrovermikulītu vajadzības gadījumā plaši izmantot kopā ar organisko mēslojumu. Vermikulīts regulē augsnes skābuma pH līmeni, veicina ūdens – gaisa īpašību uzlabošanos, temperatūras režīma izlīdzināšanos.
Pievienojot 25-75% vermikulīta augsne iegūst praktiski stabilu mitrumu pat ilgstoša sausuma apstākļos, kā arī pasargā augsnes augšējo slāni no izkalšanas.
Vermikulīts palīdz aizturēt gaisu, barības vielas un mitrumu un atdot tos, tiklīdz tie ir augam nepieciešami.
Kur un kāpēc izmanto vermikulītu?
Agrovermikulīta lietošana:
1.) Vermikulītu lieto sējot dažādas puķu, dārzeņu un garšaugu sēklas. Vermikulīts ir ideāla (sterila un inerta) vide sēšanai un stādu audzēšanai. Vermikulītā sētajiem augiem nekad nebūs “melnā kāja”. Kā sēt? Vermikulītu ieber ne visai dziļā sēšanas traukā, samitrina un uz vermikulīta virskārtas iesēj sēklas. Sējums dīgs vienmērīgi. Pēc sadīgšanas – piķē.
2.) Ja sēklas sēj siltumnīcās un lecektīs: puķu, dārzeņu vai garšaugu sēklas samaisa ar samitrinātu smalkas frakcijas agrovermikulītu. Agrovermikulīta un sēklu maisījumu, ieliek polietilēna maisiņā, novieto siltumā līdz sēklu sadīgšanai. Pēc sēklu sadīgšanas, visu samaisa ar augsni vai kūdru proporcijā 1:3 (1daļa agrovermikulīta :3 daļas augsne / kūdra) un visu sējumu saliek pa podiņiem
3.) Vermikulītu izmanto arī sējot sēklas atklātā laukā - dobēs: 1 tējkaroti agrovermikulīta iekaisa 10 cm garā sēklu sējamā vadziņā.
4.) Stādot dēstus vai apsakņotus spraudeņus siltumnīcās un lecektīs - agrovermikulītu sajauc ar augsni vai kūdru proporcijā (1 daļa agrovermikulīts: 3 augsne/ kūdra) un stāda stādus, apsakņotus spraudeņus. Stādot laukā- stādīšanas bedrītē 2 - 3 ēdamkarotes agrovermikulīta.
5.) Sagatavojot substrātus:
• Augu apsakņošanai- agrovermikulīts jājauc proporcijā 1:1 ar neitralizētu kūdru;
• Podos un balkona kastēs, konteineros augošiem – agrovermikulīts jājauc ar neitralizētu kūdru proporcijā 1:3;
• Audzēšanai hidroponikā:- audzējiet augus agrovermikulītā.
6.) Puķu, garšaugu un dārzeņu dēstu stādīšanai atklātā laukā: Sagatavotā augsnē pavasarī iestrādā 3.0 - 4.0 litrus agrovermikulīta uz 1m2 augsnes, agrovermikulītu ierušina 1 - 2 cm dziļumā. Pēc agrovermikulīta ierušināšanas stāda puķu un dārzeņu dēstus. Vermikulīts paātrina sakņu augšanu, palīdz iesakņoties jaunajiem stādiņiem.
7.) Dārzeņiem atklātā laukā: Sagatavotā augsnē pavasarī iestrādā 3.0 - 4.0 litrus agrovermikulīta uz 1m2 augsnes, ierušina 1-2 cm dziļumā. Stāda dārzeņu dēstus.
8.) Stādot jaunus krūmus un kokus: Stādīšanas bedrē iekaisa 3 litrus agrovermikulīta, samaisa. Pēc iestādīšanas- aplaista.
9.) Jau augošiem kokiem un krūmiem- agrovermikulītu izkaisa vainaga platumā un cenšas ierušināt augsnes virskārtā. Pēc ierušināšanas aplaista.
10.) Puķēm atklātā laukā: Sagatavotā augsnē pavasarī iestrādā 2.0-3.0 l agrovermikulīta uz 1m2 augsnes, ierušina 1-2 cm dziļumā. Stāda puķu dēstus vai stādus.
11.) Puķēm podos, balkona kastēs, konteineros. Pirms stādīšanas 2-3 ēdamkarotes agrovermikulīta iemaisa augsnes substrātā. Pēc tam izstāda puķu dēstus.

Agrovermikulīta priekšrocības:
Agrovermikulīta sastāvā esošais magnijs, varš, dzelzs un mangāns bagātina augsni ar vērtīgiem mikroelementiem. Augi tādā augsnē labāk attīstās, ražo 1 – 2 nedēļas ātrāk, ir izturīgi pret slimībām. Ražīgums paaugstinās par 20 – 30 % uz augsnes ūdens – gaisa īpašību rēķina, un augu minerālās barošanas optimizācijas rēķina, jo 10 – 15 reizes samazina barības vielu vajadzību. Agrovermikulīts momentā uzsūc mēslojumu, bet augiem to atpakaļ atdod pakāpeniski. Vermikulīts ir ļoti viegls, tas vienkārši sajaucas ar augsni, kūdru, mulču un citiem kompostētiem materiāliem, mēslojumiem.



Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Kāpēc HOSTAS

Sākšu savu stāstu ar to, ka tāpat kā daudziem ar vārdu hostas man asociējās gliemežu apgrauztie sabiedriskie apstādījumi. Pirmā brīnumainā s...